HOL and Mid-State Conference Combined Tournament

At Staples

Heart of Lakes and Mid-State Conference Combined Tournament
1. Perham 207.0
2. Frazee 204.5
3. Pequot Lakes/Pine River-Backus 177.0
4. Dilworth-Glyndon-Felton 107.0
5. Detroit Lakes 100.0
6. Pelican Rapids 99.5
7. Barnesville 95.0
8. United Clay Becker 70.0
9. Crosby-Ironton 64.0
10. Park Rapids Area 58.0
11. Staples-Motley 43.0
12. Breckenridge/Campbell-Tintah 40.0
13. Wadena-Deer Creek 29.0

Brackets/Results

Click Here: racing club camiseta

Photos by Roger Mischke

Placement Matches:

106 Pounds
Championship
Anthony Phillipson (PLPRB) Dec. Caleb Krietter (CI) 2-1
Third Place
Brady Tweeton (BAR) Dec. Eric Lisson (STM) 6-2
Fifth Place
Dylan Fudge (PER) Dec. Braydon Ortloff (DL) 15-14
113 Pounds
Championshiop
Tanner Reetz (FR) Dec. Danny Franco (PR) 7-1
Third Place
Ben Nelson (PER) Dec. Isaac Manthei (PLPRB) 4-2
Fifth Place
Riley Byklum (UBC) Dec. Payton Jackson (DL) 5-2
120 Pounds
Championship
Conrad Kondos (BREC) Dec. Chase Curtis (PER) 5-0
Third Place
Byron Byer (FRA) Dec. Spencer Richards (PLPRB) 5-0
Fifth Place
Gage Brown (STM) Forfeit Tristin Godel (WDC)
126 Pounds
Championship
Sam Pirotta (PER) Dec. Grant Jepson (FR) 3-1
Third Place
Nolan Booge (PR) Fall Alejandro Remero (PR) 2:54
Fifth Place
Zac Anderson (BAR) Default Wyatt Whiteaker (DGF)
132 Pounds
Championship
Austin Skillings (FRA) Dec. Kyler Votava (BAR) 3-2
Third Place
Brett Nelson (CI) Dec. Luke Payne (DL) 13-6
Fifth Place
Jake Swensrud (STM) Dec. Tyler Fudge (PER) 9-7 OT
138 Pounds
Championship
Alex Johnson (DGF) Dec. Robert Mazariegos (PR) 13-6
Third Place
Joe Surra (CI) Fall Zach Peterson (PER) 5:27
Fifth Place
Andy VonRuden (FRA) Fall Bryant Swiers (DL) 1:51
145 Pounds
Championship
Mason Swegarden (UBC) Dec. Colin Nietzke (PER) 4-0
Third Place
Devin Barthel (WDC) Dec. Rylee Anderson (BAR) 3-2
Fifth Place
Dillon Nichols (PLPRB) Fall Cody Dravis (PR) 1:54
152 Pounds
Championship
Nick Gravdahl (PLPRB) Dec. Parker Jackson (DL) 19-12
Third Place
Nate Starry (FRA) Dec. Austen Schultz (PER) 7-0
Fifth Place
Nick Wamre (UBC) Tech. Fall Alex Diaz (PR) 5:38
160 Pounds
Championship
Patrick Glynn (PER) Fall Ozzy Miller (PLPRB) 5:44
Third Place
Travis Marinowski (BREC) Fall Kieran Johnson (BAR) 5:22
Fifth Place
Hobet Diaz (PR) Dec. Tanner Bachmann (FRA) 9-4
170 Pounds
Championship
Jonah Lange (UBC) Fall Cole Schmitz (PER) 4:45
Third Place
Alex Fuchs (DGF) Fall Calvin Streeper (FRA) 2:43
Fifth Place
Joe Harrison (PLPRB) Fall Rayne Jacobson (DL) 1:33
182 Pounds
Championship
Kody VanDeneykel (FRA) Dec. William Parks (PER) 1-0
Third Place
John Kyllonen (PR) Dec. Ben Martin (DGF) 3-1
Fifth Place
Drew Peterson (STM) Dec. Justin Neumann (PLPRB) 8-3
195 Pounds
Championship
Justin Mackenthun (PLPRB) Dec. Dana Berg (BAR) 9-3
Third Place
Ryan Brandt (FRA) Dec. Jesse Klatt (PER) 4-1 OT
Fifth Place
Keith McDaniel (PR) Default Garrett Pemelton (DGF)
220 Pounds
Championship
Eddie Ramos (PR) Dec. Kirby Siewert (DL) 7-5
Third Place
Tyler Oberg (DGF) Dec. Brady Berg (BAR) 10-3
Fifth Place
Brandon Degroat (FRA) Fall Trent Jahnke (PER) 4:09
285 Pounds
Championship
Garrett Malstrom (FRA) Dec. Jared Adkins (PLPRB) 1-0
Third Place
Cole Grinsteinner (CI) Dec. James Huwe (DL) 1-0
Fifth Place
Jesse Bucholz (PER) Maj. Dec. Drew Hawk (DGF) 9-1

Semifinals

106 Pounds
Anthony Phillipson (PLPRB) Fall Eric Lisson (STM) 1:08
Caleb Krietter (CI) Dec. Brady Tweeton (BARN) 7-0
113 Pounds
Tanner Reetz (FRA) Maj. Dec. Ben Nelson (PER) 8-0
Danny Franco (PR) Dec. Isaac Matnhei (PLPR) 8-5
120 Pounds
Conrad Kondos (BRECK) Fall Spencer Richards (PLPRB) 1:29
Chase Curtis (PER) Dec. Byron Byer (FRA) 5-1
126 Pounds
Grant Jepson (FRA) Maj. Dec. Zac Anderson (BAR) 12-4
Sam Pirotta (PER) Default Wyatt Whiteaker (DGF)
132 Pounds
Kyler Votava (BAR) Dec. Brett Nelson (CI) 5-4
Austin Skilling (FRA) Maj. Dec. Luke Payne (DL) 9-1
138 Pounds
Alex Johnson (DGF) Fall Bryant Swiers (DL) :57
Robert Mazariegos (PR) Dec. Joe Surra (CI) 4-2
145 Pounds
Mason Swegarden (UBC) Fall Devin Barthel (WDC) :37
Colin Nietzke (PER) Dec. Rylee Anderson (BAR) 3-1
152 Pounds
Parker Jackson (DL) Maj. Dec. Austen Schultz (PER) 17-5
Nick Gravdahl (PLPRB) Dec. Nate Starry (FRA) 12-5
160 Pounds
Ozzy Miller (PLPRB) Fall Tanner Bachmann (FRA) 1:24
Patrick Glynn (PER) Fall Ethan Johnson (DGF) 2:52
170 Pounds
Jonah Lang (UBC) Maj. Dec. Joe Harrison (PLPRB) 15-2
Cole Schmitz (PER) Dec. Alex Fuchs (DGF) 6-3
182 Pounds
Kody VanDenEykel (FRA) Fall Ben Martin (STM) 2:55
William Parks (PER) Dec. John Kyllonen (PR) 4-3 OT
195 Pounds
Justin Mackenthun (PLPRB) Maj. Dec. Ryan Brandt (FRA) 12-1
Dan Berg (BAR) Dec. Garrett Pemelton (DGF) 6-5
220 Pounds
Kirby Siewert (DL) Fall Trent Jahnke (PER) 4:39
Brady Berg (BAR) Eddie Ramos (PR) Dec. Brady Berg (BAR) 8-5
285 Pounds
Garrett Malstrom (FR) Fall Drew Hawk (DGF) 1:50
James Huwe (DL) Dec. Jared Adkins (PLPRB) 2-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *